Замов
дзвінок
Потрібна допомога?
+38 (098) 110-70-70

З якого віку можна носити і купувати шокер в Україні?

З якого віку можна носити електрошокер в Україні?

 

Сьогодні шокери є одним із найпопулярніших зброї самооборони. Ним користуються не лише дорослі люди, а й підлітки. Це надійний засіб, який здатний захистити не лише від людей, а й від тварин. 

На жаль, від покупки шокера багатьох зупиняє питання легальності. Чи можна використовувати шокер для самозахисту, скільки років його можна носити.




Чи можна носити і купувати шокер?

 

На жаль, в українському законодавстві це питання остаточно не відрегульоване. Постановою ВРУ ще від 1992 року, Шокер відноситься до майна, яким не можуть володіти громадяни. Це обмеження поширюється і Юр. осіб та зарубіжні компанії. 

З іншого боку, у постанову, ухвалену ще в УРСР, «Про правила використання спецзасобів при охороні порядку», не було зазначено критеріїв електрошокера. 

Як бачите, у законодавстві немає чітких критеріїв шокера. Це означає, що його носіння не заборонено. Щоб уникнути проблем, рекомендуємо носити шокер, замаскований під будь-який інший предмет: ліхтарик шокер, ручку, гребінець та ін.





Чи можна використовувати шокер для самозахисту

 

Завдавати іншій людині шкоди можна лише з метою самозахисту. Як було сказано вище, відсутність чітких критеріїв поняття «шокер» дозволяє його носити і використовувати для самозахисту. Оскільки правовий статус цього засобу самозахисту не відрегульовано, спеціальний дозвіл на його носіння не потрібний. 

Відповідальність за використання шокера настане в тому випадку, якщо ви будете з його допомогою атакувати, або якщо буде перевищено рівень необхідної самооборони. Хоча, останнє малоймовірне. Тяжкі наслідки після шокера можуть бути хіба що у людей, які страждають на захворювання серцево-судинної системи, а вони першими нападають вкрай рідко.



Чи конфіскує шокер поліція?

 

Ні. Згідно з Конституцією України, людину не можна позбавити права власності. Цивільний кодекс говорить про те, що власність не можна вилучити незаконним способом. Оскільки визначення «електрошокера» немає, то його носіння не є незаконним. 

Якщо виникнуть питання з боку поліції, можна сказати, що це відлякувач для собак. Пристрій має відправити на експертизу, яку в Україні ніхто не проводить, та й методики її проведення не існує. 

До кримінальної відповідальності за носіння шокера притягнути також не можна. Ще один законодавчий акт, який регулює використання шокерів, це Закон «Про національну поліцію України». Він регламентує шокер не як зброю, бо як спеціальний засіб самооборони. 

Адміністративна відповідальність за використання шокерів є. Зокрема до неї можуть притягнути за розробку, виготовлення, реалізацію спецзасобів, порушення правил самооборони, оскільки спеціальних правил використання шокерів для самооборони немає, то й притягнення до відповідальності за це малоймовірне. Адміністративну відповідальність передбачено і за зберігання спецзасобів, що застосовуються правоохоронними органами. 

Оскільки використання електрошокерів не регламентується, важко сказати, з якого віку ним можна володіти. Іншими спецзасобами самозахисту можна скористатися по досягненню 21 років.